Alternatieve eindejaarsreis? Ga voor vrijwilligerswerk!

08 mei 2025

Vult jouw klas of school de eindejaarsreis ook graag origineel in? Stop je een binnen- of buitenlandse projectweek graag eens in een ander jasje? Of kiezen jullie voor een bezinning met een twist?
Dan is een vrijwilligersreis een leuk alternatief!

Quote Vrijwilligerswerk Met Je School (2)

Vrijwilligerswerk met je klas?

Tijdens jouw vrijwilligersreis combineer je vrijwilligerswerk voor een waardevol project in binnen- of buitenland met de ontdekking van een nieuwe plek, land & cultuur.
Vaak wordt de reis nog aangevuld met culturele uitstappen ter plaatse. Een meerwaarde bij meerder vakken én doelstellingen van het leerplan!

Het beste van al? Ver weg, in eigen land, een daguitstap of 10 dagen, per bus of met het vliegtuig, … op uitwisseling? Bouworde werkt op maat voor elke groep een passend aanbod uit.

Vrijwilligersreis? Deze scholen getuigen

Recent trokken Sancta Maria (Leuven) en Maricolen (Brugge) op vrijwilligersreis naar het magische Marokko en gastvrije Gambia. Duik in hun getuigenissen!


Sancta Maria – vrijwilligerswerk in Marokko

Voor het tweede jaar op rij reisde Sancta Maria naar Marokko om er zich een dikke week via vrijwilligerswerk onder te dompelen in de lokale gebruiken en cultuur. 22 leerlingen (uit 5 en 6) en 5 leerkrachten gaven er het beste van zichzelf in provinciehoofdstad Taroudant. 

Op hun programma? 
Sport en spel organiseren met en voor de kids van een centrum voor straatkinderen, klussen in de tuin van het lokale lyceum en de speelplaats opknappen, een uitwisseling met de lokale middelbare school, op uitstap met de kids naar de brandweer, de lokale markt verkennen, de leerlooierij bezoeken, een citytrip in Marrakech … 
Bovendien konden met hun ingezamelde fondsen de meisjestoiletten van de school hersteld worden én de bewoners van enkele bergdorpjes gesteund na de recente aardbeving.

“Het verandert je blik op de wereld, maar ook op jezelf”

“Ik zou andere jongeren zeker aanraden om deel te nemen aan een vrijwilligersreis zoals deze omdat het echt veel met je doet. Je leert niet alleen een andere cultuur kennen, maar je ziet ook met je eigen ogen hoe verschillend het leven er elders aan toe gaat. Dat opent je ogen en laat je nadenken over je eigen leven, wat je hebt en soms als vanzelfsprekend beschouwt. 
Je maakt contact met mensen die je anders nooit zou ontmoeten, je hoort hun verhalen, je helpt waar je kan en dat geeft een gevoel van betekenis. Het is niet altijd gemakkelijk of comfortabel, maar het is net dat wat het zo waardevol maakt. 
Bovendien groei je er zelf ook van. Je leert samenwerken, je wordt zelfstandiger en je ontwikkelt meer respect en begrip voor anderen. Het is een ervaring die je bijblijft en waar je als persoon sterker uitkomt.
Dus ja, als je de kans krijgt: doen. Het verandert je blik op de wereld, maar ook op jezelf.”, zegt leerling Lena (19 jaar).

Ontdek hieronder hun fotoverslag uit 2024 en aftermovie  en vlog  uit 2025 op Instagram.

 

Maricolen Brugge – vrijwilligerswerk in Gambia

8 leerlingen en 4 leerkrachten van Maricolen in Brugge trokken afgelopen paasvakantie naar het gastvrije Gambia om er zich 16 dagen als vrijwilliger te smijten ten voordele van het Gunjur project. Dat project zet zich in het authentieke kuststadje Gunjur in om de lokale gemeenschap te versterken via verantwoord toerisme, steun aan lokale schooltjes, het organiseren van vakantiekampen voor kinderen, … en diverse ecologische projecten.

Team Maricolen knapte tijdens hun vrijwilligersreis de speelplaats van een lokaal schooltje helemaal op en organiseerde vakantieactiviteiten voor de kids uit het dorp.

Daarnaast werden ze ook volledig ondergedompeld in de lokale levenswijze: een bezoek aan de vissersmarkt, een djembe initiatie, Gambiaans koken samen met een gastgezin, een uitstap naar kuststadje Kartong, … stonden op hun programma.

Ook een aantal leerrijke uitstappen konden niet ontbreken. Zo deed de groep een beach clean-up en bezochten ze het bijhorende recyclageproject. Ze trokken naar een project dat groene zeeschildpadden beschermt, namen deel aan een boomplantproject, werkten mee aan de vrouwentuintjes en ontdekten de prachtige fauna en flora tijdens een boottocht op de Senegambiarivier. Als kers op de taart kon een safari in buurland Senegal niet ontbreken!

“Het is een echte eyeopener die je een nieuwe visie geeft”

“Alles wat wij hier al gedaan hebben is super leuk! Maar als we toch moeten kiezen is het de kinderen entertainen en spelletjes spelen met hen!”

“We zien de mooie kanten van Gambia maar ook de andere kant hiervan… Hierdoor worden we wakker geschud en beseffen we ook hoe dankbaar we mogen zijn om zoveel kansen te krijgen. Het is een echte eyeopener die je een nieuwe visie geeft over hoe hard de wereld kan zijn en hoe mooi deze mensen er mee kunnen omgaan! Het is een echte kans om deze reis te maken en je leert superveel bij!”

“Ik heb hier gezien hoe belangrijk de gemeenschap is en hoe iedereen daar voor elkaar zorgt. Blij zijn met de dingen die je hebt en creatief zijn met wat je wil, maar niet meteen kan.”  - Laura, Leerkracht Maricolen

Benieuwd naar meer? Op Maricolenmeetsgambia deelt de groep haar ervaringen én ze namen tijdens hun reis ook Bouwordes instagramaccount over. 

Leerkracht Laura getuigt

Leerkracht Laura (Maricolen Brugge) getuigt vanop het project in Gambia over hun ervaring en de impact van de vrijwilligersreis op de groep.

 

Is een vrijwilligersreis iets voor jouw klas?

Ziet jouw klas of school vrijwilligerswerk in binnen- of buitenland ook zitten? Willen jullie samen een blijvende impact maken en de blik van jongeren op de wereld verruimen via vrijwilligerswerk en de onderdompeling in een ander land en/of cultuur?
Ontdek alle informatie op onze scholenpagina en contacteer collega Jo voor een voorstel op maat van jouw groep.


Terug naar boven